úterý 6. března 2018

Tipy na knihy XV. - absyntovka, české romány, motivace i hokej

Vzhledem k váhovému limitu kufru jsem si na dovolenou mohla vzít jen omezený počet knih a tak jsem druhý týden čerpala z e-booků, které jinak čtu spíš málo. Čtečku nemám, z tabletu mě bolí oči a telefon je prostě nepraktický. Ale právě na dovolené je to ideální řešení. Dnes se tedy koukneme na to, jaké elektronické jsem v lednu přečetla - opět mě nezklamala ani jedna jediná :-)

Drsný a syrový příběh, který pojednává o poválečném odsunu Němců z českého pohraničí. Pár knížek na toto téma jsem už přečetla, ale tahle je napsaná úplně jinak, chvilkama až moc poeticky (na můj vkus), ale naplno mi to vynahradil závěr knihy, při kterém vám dojde, že nic není takový, jak se na první pohled zdá a že můžete celý život bojovat s velkým přesvědčením za něco, co vůbec není pravda. Nenechte se odradit pomalejším začátkem, za přečtení tato kniha určitě stojí!


Život po Dáeši je jedna z těch knih, u kterých vám zůstane rozum stát. Popis toho, jak muslimští radikálové verbují mladé dívky ve Francii k džihádistům, jak s nimi manipulují přes internet a vymývají jim mozky. A jak moc je to jednoduché. Ty dívky jsou přesvědčené, že dělají správnou věc. Podle mě je velká škoda, že toto téma autorka uchopila tak nějak stručně a povrchně. Z knihy bylo znát, že o tom ví hodně a já bych si klidně přečetla víc, dozvěděla se detaily a prostě se dostala do hloubky.


Nakladatelství Absynt je pro mě největší objev posledních pár měsíců a nejradši bych si přečetla všechny jejich knihy. Tato absyntovka pojednává o válce v bývalé Jugoslávii (1992-95). Zvěrstva, která se v podstatě kousek od nás a hlavně v nedávné době děla, jsou šílená. Civilizovaný svět přihlížel a pak se divil. Je to hrůza, z pasáží o dětech mi běhal mráz po zádech a je to vážně "těžší" četba, ale přečíst bychom si ji měli všichni...


Tuto knihu jsem v telefonu měla dýl a popravdě jsem se do čtení moc nehrnula. Všechny tyhle motivační knihy/citáty/blogy/kolotoče nejsou nic pro mě a čím víc jich je, tím víc mi vadí, ale nakonec mi hodně dala a jsem ráda, že jsem ji přečetla. 
V první části knihy autor rozebírá různé konspirační teorie a lži, kterými nás krmí média/politici. Hodně se to točí kolem ekonomiky, válek (spousta zajímavých věcí v souvislosti s USA), atentátů, tutlání informací, "náhod", které po argumenatci autora vůbec nevypadají jako náhody, iluminátů atd. Celé je to podané opravdu srozumitelně a čtivě. 
A v druhé části přichází na scénu výše zmíněná motivační moudra. Tady mi ale vůbec nevadila! :-) Proč se soustředit na sebe a na svůj život, proč mít vlastní hlavu a vždy začít hlavně u sebe? Ať už jde o vztah, rodinu, život celkově - všechno začíná a končí u nás samotných. Moc doporučuju, i skeptikům, jako jsem já :-)


Čilá důchodkyně Květa ovdoví a zůstane úplně sama ve velkém domě v Praze. Jak ráda by o někoho pečovala, někomu vařila, pekla buchty...a tak dostane nápad, jak se svou samotou zatočit. Z jedné místnosti ve sklepě vytvoří Doupě - malou zabedněnou místnůstku s postelí, knihovničkou a provizorním záchodem. A uvězní do ní pošťáka, o kterého se potom skvěle stará, podtsrojuje mu, vypráví mu svůj životní příběh a on celý tento svůj osud přijímá téměř bez protestů. 
Mezitím mladý japonský pár bojuje se smrtí. Žena má rakovinu v posledním stadiu, muž její nemoc nezvládá a utíká. 
A oba tyto příběhy zdálky pozoruje stará vietnamská žena, která se do Prahy přestěhovala kvůli svým dětem. Truchlí po manželovi i po své rodné zemi. Jedna z nejlepších knih od české autorky, jakou jsem kdy měla v ruce. Určitě si ji přečtěte! :-)


Říkala jsem si - kniha o hokeji, navíc od autora, jehož přechozí kniha mě moc nenadchla, ale dám tomu šanci. A hned po přečtení první strany jsem byla lapena :-) O hokeji sice tato knížka je, ale všechno je jakoby převedeno z pravidel hokeje, týmu, klubu - do reálného života, kde platí v podstatě stejná (a mnohdy nesmyslná) pravidla. Šikana, třídní rozdíly, znásilnění, homosexualita - všechno tam je a je to výborná kniha!

Co teď čtete vy? Napište mi, moc ráda si počtu :-)

Knihám zdar!

A.


SHARE:

3 komentáře

  1. Ahoj, Doupě vypadá skvěle! Musím mrknout, jestli by se nedalo někde stáhnout :) A i když se mi do Medvědína nechtělo, tak snad do něj i mrknu :)
    Já aktuálně prokládám thrillery těžkou romantikou :D

    Měj se bájově,
    Safienka

    OdpovědětVymazat
  2. Já se nestačím divit, jak rychle stíháš číst všechny ty knihy.. Super tipy :)

    FIT MADDIE

    OdpovědětVymazat
  3. "Jako bys jedla kámen" - hodně těžká kniha, ze které mě fakt mrazilo, dlouho jsem ji nedokázala dostat z hlavy. Tak nedávno a tak blízko. Navíc když si v knize přečteš pasáž, ze které pochází název knihy ...
    Na Jakubu Katlapu se chystám.

    OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře! :-)

© RUN HEART. All rights reserved.
Blogger Templates by pipdig