středa 21. února 2018

South Africa Love

Jižní Afrika. 


To je dokonalá příroda.
Taky Johannesburg - město s největší kriminalitou vůbec (ještě aby ne, když tam máme na dovolené pana Krejčíře!). 
A polorozbitý domy. Většina z nich bez oken a nebo nedostavěná. Hromada dětí kolem silnice. Hromada lidí všude kolem, bloumají, koukají, nelíbíte se jim. Černošky vychází z boudy, ve které byste fakt bydlet nechtěli, ale jsou neskutečně vystajlovaný. Make-up, ladící outfit, podpatky, dokonalej účes. Mámy nosí děti na zádech v šátku a na hlavu si ještě přihodí koš nacpanej mangem. Potkáte taky mladý lidi ve školních uniformách, kteří asi vyhráli v loterii a je jim umožněno studium. Všichni do jednoho (mladí, staří, mámy, babičky, puberťáci) drží v ruce smartphone. Holky si fotí selfíčka na zaprášené silnici a je jim jedno, že pokud jejich máma ve stánku u silnice neprodá pár rajčat nebo avokádo, tak nebudou mít další týden co jíst. Ať projíždíte touhle jejich vesnicí/městem ráno, v poledne nebo večer, pokaždé potkáte zástupy pochodujících nebo povalujících se lidí. Jasně, někteří jdou čekat na "taxík", kterej sváží lidi do zaměstnání, ale nijak moc jich není. 

Mimochodem tyhle dodávky, který převáží Afričany z místa na místo potkáte každou chvilku. Nikdy jsem nepochopila systém, podle kterého to celé funguje. Jak vědí, kdy a kde mají čekat, jak ti čekající vědí, kam právě tahle dodávka jede? Všechny totiž vypadají stejně! No, tak hlavní je, že to chápou oni. Tihleti "taxikáři" zrovna během našeho pobytu začali stávkovat, zablokovali velikou křižovatku, která spojovala dvě největší města v okolí, a tím pádem nemohli jet lidi do práce/děti do školy/turisti (my) na nákup. Šlo o nějaký boje mezi nima, nikdo pořádně nevěděl o co jde a ve finále tam po sobě prý i stříleli, ale u toho jsme naštěstí nebyli. Vzali jsme to totiž do města zkratkou, kterou nám poradil jeden z mála bílých lidí v okolí. A v tu chvíli nastal ten pravej adrenalin, protože jsme jeli přímo mezi těma polorozbitýma domkama - všude odpadky, rozbitý auta, hromady všeho, mezi tím děti, staří, mladí, posedávající, pískající na nás a my, v zamčeným autě, tak trochu podělaní strachy. Fakt to nebylo příjemný a když se nám před auto postavil černoch s nataženou rukou, čekala jsem bouchačku a naši fotku v novinách. Naštěstí si od nás jenom vzal pár drobných a my jsme jeli dál. I tohle je Afrika. 
Do civilizace jsme naštěstí vyrazili jen dvakrát na větší nákup potravin, jinak jsme celou dobu trávili v divočině - v okolí národního parku Kruger. A tyhle zážitky jsou tak nádherný a neskutečný, že ty škaredý úplně vymažou! :-)


Krugerův národní park je nejstarší africký park a rozlohou by se dal přirovnat k celé Moravě. Přímo v Krugeru je kolem 20 kempů, ve kterých se můžete ubytovat. Od obyčejných stanu po luxusní chatky. Kruger navšíví denně asi 3000 návštěvníků a všechno je přísně hlídané. Při každém vjezdu vypisujete formulář, zkontrolují vám auto, SPZ, to vše kvůli pytlákům. V parku si potom můžete jezdit a jezdit a jezdit. 
Jeden den vidíte zvířata na každém rohu, od opic až po lvy. Nekonečná stáda slonů přecházejí po silnici a jsou jenom několik metrů od vás. Leopardi leží přímo u cesty, pochurpávají a vůbec vás neřeší. Smečka lvů, od samců až po miminka se válí ve vyprahlém korytu řeky, mláďata se perou, dovádí a opět - neřeší to, že na ně kouká dvacet lidí s dalekohledy. Je to jedno z mála (a posledních) míst, kde je na prvním místě příroda a až potom, hooodně daleko za ní, člověk. Druhý den se ale taky klidně může stát, že neuvidíte vůbec nic! Je celkem otrava sedět čtyři hodiny v kuse v autě a vidět jen impaly, ale i to se stává a většinou vám to Afrika další den vynahradí se vším všudy :-)
V Krugeru je kvůli bezpečnosti přísně zakázáno vystupovat z auta, jde to jen na určených místech. Například Skukuza (tady je i letiště) je takový hlavní tábor Krugeru. Můžete se tady ubytovat, půjčit si auto, jsou tady restaurace, obchod, čerpací stanice, velká recepce, kde se můžete objednat na safari (noční, brzké ranní, pěší, v autě) nebo na masáž. My jsme si půjčili auto na celé dva týdny a jezdili jsme si po vlastní ose, ale pokud si objednáte nějaký organizovaný zájezd, budete mít asi všechno naplánováné dopředu. Rozhodně bych vám ale doporučila si let, ubytování i celý program naplánovat podle svého.

CESTA

My jsme letěli zatím pokaždé z Prahy do Frankfurtu a pak přímým nočním letem do Johannesburgu. Ty noční lety jsou skvělé v tom, že po večeři usnete a ráno se probudíte v Africe. Pokud tedy nejste jako já. Já totiž v letadle neusnu, takže si čtu. Taky dobrý :-) 
Z Johannesburgu potom letíte malým letadlem do divočiny. Pokud budete bydlet v Krugeru nebo jeho okolí, je rozhodně nejlepší letiště přímo ve Skukuze.

UBYTOVÁNÍ

Jak jsem psala - doporučuju kempy v Krugeru. Tím máte zaručenej fakt úplně ten nejlepší zážitek se vším všudy. Nic se nevyrovná nočním zvukům z bushe :-) Slyšíte řvát lvy, "chrochtat" hrochy, houkat sovy...
Fajn je prý i síť hotelů Protea. Hotely jsou většinou hned u brány do parku a jsou vyladěné do takového přírodního stylu, takže spíte v chatkách a celý hotel, od recepce až po dětské hřiště, je kouzelně africký.

VÝLETY

Vzhledem k tomu, jak je Kruger velikej a kolik se toho v něm dá zažít, je podle mě zbytečný plánovat nějaký velký výlety do okolí. Pokud byste ale přece jenom chtěli vidět něco jinýho než zvířata, zajeďte si do Dračích hor. My jsme už dvakrát stihli Graskop, kde je tzv. God's window - nádherná vyhlídka a příjemná procházka. Známí strávili v Dračích horách tři dny a stihli i vodopády, tak to třeba příště stihneme taky.

CO VYZKOUŠET A OCHUTNAT?

Tady vás asi ničím nepřekvapím. Ovoce je neskutečný a dokud neochutnáte mango/papáju/cokoliv v Africe, nemáte ani tušení, jak tyhle věci mají doopravdy chutnat! My jsme vezli domů několik kilo manga (ojojoj, zločinci!) a stejně to bylo málo, opravdu top kokino světa! A baby banánky? Mňam! Zelenina taky výborná, plná chuti. To stejný ořechy. Milion druhů ořechů v milion příchutích, makadamský obzvlášť - nebe! :-) 

MALÁRIE

Kruger je silně malarická oblast. Období malárie se střídají a třeba minulý rok bylo ohrožení celkem nízké, takže jsme profylaxi vůbec neřešili. Ale letos se to hodně zvedlo a my jsme nechtěli nic riskovat, takže jsme brali Malarone. S dávkováním vám poradí, většinou se ale antimalarika berou dva dny před vstupem do destinace, během celého pobytu a potom týden po odjezdu. Samozřejmostí jsou rozhodně moskytiéry a repelenty. My jsme měli i repelentní sprcháč a tělové mléko a musím říct, že jsem za celé dva týdny měla asi jeden štípanec. Žádná očkování nejsou do JAR nutná.

Letiště SkukuzaPravidelná večerní návštěva na terase - nevyfotitelná hyena.Hnízda snovačů
Želvy všech velikostí jsme potkávali denně :-)God's Window

Afrika je nádherná a i přes všechny její "chyby" jsme se do ní zamilovali a budeme se vracet jak to jen bude možný. Je to nádherná země a ty zážitky jsou občas fakt neuvěřitelný a hlavně neskutečně kouzelný.

A.
SHARE:

5 komentářů

 1. Afrika a její příroda mne nikdy nepřestane udivovat. Můj sen je se jednou podívat a prožít "Safary life".

  Tiše závidím :)


  BLOGEREM

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj, moc a moc děkuju za článek. Skoro na přání. My jsme pětičlenná rodina a tuto MOJI vysněnou dovču plánujeme na příští jaráky. Chtěla bych vzít všechny, takže klid bez dětí úplně nebude, i když naše děti už jsou starší. Zatím sleduju hlavně ubytování a taky jsem si říkala, že bychom si auto půjčili rovnou v J-burgu a do Krugeru dojeli. Je to blbost? Lepší je přelet? A měla bych na Tebe ještě jeden dotaz, Anetko. Neměli jste v ubytování problém s hmyzem? Já se fakt hodně štítím pavouků a je mi jasný, že něco potkám...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z Johanu trvá cesta autem myslím šest hodin, tak záleží, co vám sedí. Letadlem jste tam za 45 minut :-) Ale možná bude levnější půjčit auto v J. než v Krugeru, koukni a porovnej, s tím bohužel zkušenosti nemám. A hmyzu se vůbec neboj. Byla jsem tam už třikrát a za celou dobu viděla dva malý pavouky, takže úplně v pohodě :-)

   Vymazat

Děkuji za vaše komentáře! :-)

© RUN HEART. All rights reserved.
Blogger Templates by pipdig