středa 1. listopadu 2017

Tipy na knihy XIII. - tři české a jedna děsivá

Knižní články jsou na blogu nejmíň čtený a já je přitom píšu asi nejradši ze všech. Vždycky mi udělá radost, když se někdo z vás ozve, že si přečetl nějakou knihu na moje doporučení a byl nadšenej. Miluju knihy, miluju je číst a taky miluju o nich psát. A až konečně přestanu prokrastinovat, třeba konečně dopíšu i tu svou :-) V poslední době mám navíc fakt velký štěstí, protože všechny knihy, po kterých sáhnu, jsou skvělý. Už dlouho jsem nezažila nějaký knižní zklamání nebo pocit, že bych se do čtení musela nutit. A byla by velká škoda se o ně s vámi nepodělit, tak hurá do toho!

Markéta Lukášková: Losos v kaluži


Začnu jednou velkou peckou, na kterou jsem se těšila už od té doby, co Markéta na svém facebooku zveřejnila info o jejím vydání. Markétu sleduju docela dlouho. Mám ráda její sarkasmus, upřímnost, humor a od té knížky jsem očekávala fakt hodně. Zklamala mě jen v jedné věci. V délce! Chtěla bych, aby ten příběh byl minimálně čtyřikrát delší. Snad se mi to splní u té další, kterou Markéta chystá.
Příběh je o Báře a její babičce. Mají spolu skvělý vztah a Bára vpodstatě nikoho jiného nemá. Když je jí smutno, jde za babičkou, když neví, jak dál, zeptá se babičky. Až jednoho dne babička zemře. Bára neví, co se sebou, zhroutí se jí vztah a celkově je tak nějak úplně v prd**i. Zjistí ale, že babička je pořád s ní. Sice jen na dálku, ale je tam, dává jí znamení a vede ji správným směrem. Nelekejte se toho nadpřirozena! Já na tyhle typy knih taky vůbec nejsem a všechno to "ezo" jde mimo mě, ale v téhle knize je podaný tak úžasně cynicky a vtipně, že mi ani trochu nevadilo. Kniha je vtipná, čtivá, ale zároveň tak nějak hluboká a chytlavá.
Hodně se mi taky líbilo, jak si autorka hrála s jazykem mezi dvěma generacemi. Příběh totiž vypráví jak Bára, tak její babička. Tyhle dvě roviny se v knize prolínají a krásně do sebe zapadají.
Tohle mi třeba chybělo u Bábovek od Radky Třeštíkové. Milion postav, charakterů a generací a k tomu jeden univerzální jazyk. Tady jsem si sakramenstky spravila chuť! Doporučuju všema deseti! Já ji nadělím pod stromeček všem svým babičkám i kamarádkám :-)

Martin Selner: Autismus & Chardonnay


Tuhle tenkou knížečku jsem si přivezla z knižního veletrhu a pořád na ni nějak nebyl čas. Včera večer jsem se k ní konečně dostala a nedokázala jsem přestat číst. Martin popisuje svou práci s autistickými dětmi. Popisuje ji s humorem, bez okolků a já jsem se asi poprvé v životě dojímala u knihy. Některý části jsem si dokonce opsala, protože ač znějí obyčejně, je v nich tolik moudra! Smála jsem se, mračila, přikyvovala a uvědomila si, co všechno dělám špatně a jak moc jsem "dospělá". Tyhle postižené děti jsou normální, to my - ostatní - nejsme! Rozhodně si ji přečtěte. Tváří se, že je odpočinková a lehoučká, ale opak je pravdou :-)

Margaret Atwood: Příběh služebnice


Příběh služebnice je pro mě jedna z nejlepších knih tohoto roku. Začali jsme seriálem, ze kterého mi běhal mráz po zádech, ale věděla jsem, že si to musím i přečíst. Sháněla jsem tu knihu po všech čertech. V obchodech byla vyprodaná a v knihovnách zarezervovaná na několik měsíců dopředu. Takže když jsem na veletrhu zjistila, že nakladatelství ARGO udělalo dotisk a dokonce ho měli na stánku, skákala jsem dva metry vysoko. Bylo mi trochu líto, že jsem nezačala knihou, ale nakonec to vůbec nevadilo. Je výborná, skvěle napsaná, plná myšlenek, který stojí za zapamatování a děsivá je asi ještě víc než seriál.
Příběh služebnice je dystopie, ve které je většina populace neplodná a soudruzi z Gileádu (bývalé Spojené státy) se rozhodnou na tento problém vyzrát. Ze zbytku žen, které ještě můžou mít děti, udělají služebnice, rozdělí je do rodin a nutí je, aby se nechali oplodnit od manželů, jejichž ženy děti mít nemůžou. Hrůza hrůz! Všechno je navíc pod dohledem Boha. V knize jsou narážky na víru, různé režimy, zvěrstva, která se v nich děla a je to vážně do puntíku promyšlený. Vůbec si nedokážu představit, jak někdo dokáže vymyslet tak propracovanej, hrůzostrašnej příběh.

Dita Táborská: MalinkaTohle je jedna z knih, ze které se budete vzpamatovávat dýl než jeden den. Alespoň u mě to tak bylo. Četla se tak nějak ztěžka a musela jsem si ji dávkovat. Je to příběh o Mileně, jejíž matka byla feťačka a dala ji ihned po narození k adopci. Adoptoval si ji pár, který už měl svoje dvě děti, ale Milenu (neříkají jí jinak než Malinka - Malka) měli rádi úplně stejně, jako by byla jejich vlastní. Možná až moc. Kvůli tomu, že byla adoptovaná jí dávali úplně všechno a taky jí všechno dovolili. Malka toho ale od začátku zneužívala a musím říct, že jsem její postavu nesnášela hned od začátku. A ani v průběhu knihy se to nezlepšilo. Malka se chovala jako rozmazlenej spratek a všechno sváděla na to, že je adoptovaná a že ji rodiče mají kvůli tomu rádi míň. Ti se přitom mohli přetrhnout, aby byla spokojená. V knize je pohled jak Malky, tak jejích rodičů a sourozenců a ano, autorka se snaží nás přesvědčit o tom, že to mají adoptované děti těžké a poznamená je to navždy, ale stejně to nepomohlo k tomu, abych s Malkou soucítila. Ve finále zničí život úplně všem a když to na konci už už vypadá, že se vzpamatovala a snaží se být lepším člověkem, zase přijde rána a je všechno špatně. Napsaná je ale výborně a určitě stojí za přečtení, i když vám po ní bude všelijak. Nakladatelství HOST prostě nikdy nezklame.

Mějte se hezky a napište mi, co zrovna čtete :-)

A.


SHARE:

10 komentářů

 1. Jestli opravdu napises knihu, koupim si jich aspon deset! o cem bude? prozrad nam to:)) K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je hezký :D Ale zatím nic neprozradím :-)

   Vymazat
 2. Píšu si vše na svůj nekonečný knižní seznam ;) a co se tyče knižních článku, tak i když jsem sportovní nadšenec, tyhle články mám nejraději ����

  OdpovědětVymazat
 3. Já právě čtu Hanu od Aleny Mornštajnové a hned vzápětí se pustím do Vypravěčky od Judi Picoult a Prosté pravdy taky od ní :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee ja taky ctu hanu a pak mam v zaloze vypravecku a jsou veci ktere nevidime!

   Vymazat
  2. Hana je skvělá a všechno od Jodi taky :-)

   Vymazat
 4. Jinak ja miluju tve knizni tipy. A taky tipy na serialy. Uz jsem se podle tebe divala na 13 reasons why,sedmilharky a ted sluzebnici kterou se taky chystam cist!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mám radost Peti! Ještě koukni na seriál Stranger Things, taky skvělej :-)

   Vymazat
  2. Uz mam stazenou celou prvni serii tak jsem zvedava! A co knizni sifru lustite?

   Vymazat

Děkuji za vaše komentáře! :-)

© RUN HEART. All rights reserved.
Blogger Templates by pipdig