pátek 30. září 2016

Harry Potter a prokleté dítě - co já na to?

Někdy v létě se spustil předprodej dalšího dílu Harryho Pottera (osmý díl aneb o 19 let později)  a včera u nás konečně zazvonil pošťák s balíčkem. Těšila jsem se na to jako malá holka a u rozbalování jsem měla opravdové Vánoce v září. S Harrym jsem vyrostla, mám doma všechny díly prvního vydání a v každé knížce jsem si dělala čárky, kolikrát jsem ji přečetla. U mého nejoblíbenějšího pátého dílu jsou jich desítky. Miluju ten příběh a vracím se k němu pořád a pořád dokola. Tohoto pokračování, které je o Harrym dospělákovi, jsem se fakt nemohla dočkat a byla jsem celkem nalomená si ho přečíst v angličtině, protože se mi nechtělo čekat. Nakonec ale zvítězila moje lenost. V angličtině se snažím číst co nejvíc, ale knihu si v cizím jazyce prostě tolik nevychutnám. Přece jenom nejsem na levelu rodilého mluvčího a u čtení se musím dost soustředit a přemýšlet nad jazykem, přičemž mi potom tak trochu "uniká" příběh. A u této knihy jsem se o ten příběh nemohla ochudit, takže jsem si počkala na překlad a užila jsem si každé jedno písmenko.


Recenze na knihu jsou dost rozporuplné. "Tohle už není Harry." "Napsali to jen, aby vydělali, ale s Harrym to nemá nic společného." "Není to ono." "Vadí mi způsob, jakým je to napsané (scénář)." Atd. A co na to říkám já? Je to úžasný! Při čtení prvních řádků mi běhal mráz po zádech. Viděla jsem před sebou úplně živě dospělýho Harryho, Hermionu i Rona. Představovala jsem si jejich děti. Nástupiště 9 a třičtvrtě. Bradavice. Paní s vozíkem plných kokin ve vlaku do Bradavic. Viděla jsem to všechno a musela jsem se usmívat. Hodilo mě to zpátky o deset let a jediný, co mě mrzí je to, že jsem knížku zhltla během jednoho večera a nešetřila jsem si ten příběh na později. Přiznávám, že ze začátku mi dělalo trošku problém čtení scénáře, ale po pár stránkách jsem si zvykla a vůbec mi to nevadilo.
Ano, možná nejsem objektivní, protože je to moje srdcovka. A určitě vám nebudu tvrdit, že je to plnohodnotný 8. díl celé série, ale to nám taky nikdo nesliboval. Příběh je to ale dokonalý a já bych klidně uvítala další a další díly, a klidně bych o tom kouzelnickém světě četla každý měsíc až do konce života. Pokud jste na tom stejně jako já a prožili jste svoje dětství a pubertu společně s Harrym, tak budete nadšení a tahle kniha by neměla ve vaší sbírce chybět. Rozhodně to není žádná slátanina (na toho, kdo tohle napsal, sesílám rovnou kouzlo Silencio!!!) a určitě to pro mě (jako fanouška HP) není zklamání!
Nechci vám prozrazovat, o co půjde a co se bude v knize dít, ale číst si o tom, jak by vypadal kouzelnický svět, kdyby válku vyhrál Voldemort, bylo šílený. Trošku mi v knížce chyběly příběhy ostatních, dá se říct vedlejších, postav. Zajímalo by mě, co dělají a kolik mají dětí a kdo si koho vzal. Ale třeba se to v nějakém dalším poračování dozvím! :-)

Napište mi, co na ni říkáte vy, jsem zvědavá..

Kouzlům zdar!

A.
SHARE:

2 komentáře

  1. Anet, tak si mě potěšila a navnadila HP fannclubu zdar nechtělo se mi do ní, bála jsem se zklamání, ale když to říkáš/ píšeš ty tak ti věřím . Pěkný den Káča

    OdpovědětVymazat
  2. Ja jsem k tomu byla skeptická.. Přeci jen těch 7 dílů bylo tak hezky.. uzavřených.. Ale jakožto Harry Potter maniačka jsem hltala každé slovo a přečetla celou knížku jedním dechem. Je pravda, že něco mi tam chybělo. Občas to bylo takové příliš sentimentální a opravdu trochu přeplácané, ale i tak jsem se do toho zase ponořila a nemohla se odtrhnout :)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře! :-)

© RUN HEART. All rights reserved.
Blogger Templates by pipdig