čtvrtek 25. února 2016

Film vs. kniha - Room, Wild

To, že miluju knížky, už dávno víte. Se sledováním filmů je to ale trochu horší. Strašně ráda bych se pořád dokola koukala na Pulp Fiction, na cokoliv od Davida Lynche, na Harryho Pottera nebo si minimálně jednou za týden pustila nejúžasnější film na světě - Nedotknutelní, ale nejde to. Přes den je sledování televize (vyjma Mickeyho klubíku nebo Prasete Pepiny) nemyslitelné (rodiče pochopí) a večer (přibližně kolem desáté) začínám usínat, i když je film sebelepší, takže občas mrknem jen na jeden z našich oblíbených seriálů (o těch vám napíšu zase třeba příště). O návštěvě kina se radši nebudu ani zmiňovat, protože tam se dostaneme asi tak dvakrát do roka. A stejně se nejvíc těším na nachos a popcorn :D
Dneska bych vám ale o dvou skvělých filmech ráda něco napsala. Je všeobecně známé, že film, natočený podle knižní předlohy, bývá málokdy lepší než samotná kniha. Je to prostě tím, že do knížky se vejdou všechny myšlenky, detailní popisy a některé věci se do filmu přenést nedají, ani kdyby se kdokoliv sebevíc snažil. Tyto dva filmy se mi ale líbily moc. Ne víc než knížky, to určitě ne, ale jsou podle mě hodně povedené, i když je téma ke zfilmování zatraceně těžké. V případě filmu Pokoj je to asi způsobené hlavně tím, že scénář psala samotná autorka knihy.

Room (Pokoj)


Film Pokoj je nominován na Oskara a určitě si to zaslouží. V tomhle případě jsem se nejdřív podívala na film a až pak jsem zjistila, že je natočený podle knihy. Prvních dvacet minut mě L přemlouval, ať to vypnu, že to vypadá jako nějaké alternativní psycho. Mysleli jsme si, že je hlavni hrdinka nějaká pošahaná ženská, která drží svoje dítě izolované v jednom pokoji. Před celým světem. No, není tomu tak a celé je to úplně jinak. Po dvaceti minutách se do toho zažerete takovým způsobem, že ani nebudete dýchat a jestli se bojíte konce, tak mi zkuste věřit a dokoukat to. Je to smutný, ale zároveň nádherný a strašně silný.
Knihu (koupíte třeba TADY) jsem si přečetla až po shlédnutí filmu a zamilovala jsem si to celé ještě mnohem víc. Celý příběh popisuje pětiletý Jack. Svýma dětskýma očima a svými dětskými slovy. Ještě nikdy jsem nic podobného nečetla a opravdu tu knihu doporučuju všem kolem mě.

Wild (Divočina)


Tuhle knihu (TADY) od Cheryl Strayed jsem četla někdy loni a od té doby ji mám přečtenou už třikrát. Je to příběh plný síly a po jeho dočtení budete mít chuť sbalit krosnu a jít hledat samu sebe na dlooouhou túru (a nemusí to být zrovna 1770 km :D).
Cheryl umřela ve 26 letech maminka, měla problémy ve vztahu, došlo to až k drogám a úplně ztratila sama sebe. Rozhodla se bez jakýchkoliv zkušeností (aneb neprochozené pohorky a krosna plná zbytečných krámů) ujít vysokohorskou trasu Pacific Crest Trail. Celou cestu bojovala s přírodou, ale hlavně sama se sebou.
Protože je celá kniha hlavně o jejích myšlenkách a pocitech, muselo být hodně složité to nějakým způsobem naskládat do filmu. Četla jsem spoustu negativních názorů, ale mně se to líbilo. Mám ráda Reese (vlastně ji asi miluju, už od její role ve Velmi nebezpečných známostech) a i když na mě film nezapůsobil tolik jako kniha, ráda se na něj podívám znovu. Protože Reese? A ta příroda? Exgeolog ve mně jásá! :-)

Dejte mi vědět, jestli jste četli/viděli a jak se vám to líbilo :-)

A.
SHARE:

6 komentářů

 1. Já se většinou snažím přečíst nejdřív knížku, ale někdy to nevyjde :) Divočinu jsem četla a na film se plánuju podívat, ale mám to podobně jako ty, filmy absolutně nestíhám, radši si čtu... Ale teď mám zrovna v bloggeru rozepsaný článek o Dánské dívce, protože jsem byla v kině na filmu a rozhodla jsem se přečíst i knížku, ale jsem teprve na začátku :)

  OdpovědětVymazat
 2. Souhlasím, někdy se to vážně povede natočit super, že člověk ani není "zklamaný" z filmového zpracování, přesně u Wild jsem si to říkala :-) ale bývá to tedy výjimka, pak se vždycky dohadujeme s přítelem, protože já četla knížku, tak se mi film moc nelíbil, a jemu, co knížku nečetl se líbil moc.. :-D

  OdpovědětVymazat
 3. Room je naprosto geniální knížka, zhltla jsem snad za 2 noci a jeden přejezd k rodičům :-) Film doma zatím čekám, protože vím do čeho jdu, tak nějak ještě nebyla ta správná nálada na shlédnutí. A pochvala Anet, že jsi zvládla recenzi téměř bez spoileru ;-) Zrovna této knížce jakákoliv informace o ději vážně škodí :-)
  Wild vypadá taky moc lákavě, ale těch knížek k přečtení je tolik, tolik, tolik mooooc :-D Asi dám tentokrát jenom film.
  Jinak z těch zfilmovaných verzí miluju Harryho Pottera, to je prostě tak podařené, jakoby už knížka bez filmu ani nemohla existovat - když teda pominu, že mě ve 3.díle hrozně naštvali výběrem herce pro Dumbledora, takový hipísák po tom kouzelném dědečkovi, ale už jsem si zvykla.
  Stejně tak se mi moc líbí seriálová Hra o trůny, i přesto, že si seriál jde už vlastní cestou a předlohu nedodržuje.
  A z druhého konce - snad nejhorší filmová podoba, co jsem kdy viděla byla Pravidla moštárny, o to víc, že knížka je moje srdcovka a ten film je tak děsný, o ničem :-(
  A ještě malinko to možná předčilo My sister´s keeper (mám pocit, že česky Je to i můj život), kniha naprosto geniální, s neuvěřitelnou pointou a závěrem, film úplně o ničem, bez hloubky, s předělaným koncem, no prostě, dodívala jsem to jen díky tomu, že jsem k žehlení neměla v tu chvíli nic jiného.
  A prý je filmově hodně dobré i Gone Girl (Zmizelá...?), snad lepší než kniha, je to tak, znáte?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak vzhledem k tomu, že ten první herec zemřel, neměli moc na výběr.

   Vymazat
 4. tento film sa celkom podaril vacsinou ked si precitam knihu a potom vidim film tak som sklamana teraz som nebola :) ale aj tak knizka je vzdy lepsia
  galantosfun

  OdpovědětVymazat
 5. O tom, že je kniha vždy lepší se dá jistě pochybovat, jak píšeš. I já knihomolka občas uznám, že se třeba film vyvede líp. Ale baví mě to, porovnávat knížky s filmem. Fajn článek :-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře! :-)

© RUN HEART. All rights reserved.
Blogger Templates by pipdig