čtvrtek 2. října 2014

Tipy na knihy

"Je zoufalé nemít rozečtenou krásnou knihu, nemít v zásobě nic, co bychom mohli otevřít bez zklamání." Jiří Orten

"Muži obdivují ženy, které mluví jako knihy, ale berou si ženy, které vaří jako z kuchařské knihy." Milan Kundera

"Člověka je možno poznat podle knih, které čte." Samuel

Ráda běhám a čtu. Takže knihy o běhu? Sem s nimi! :-)
Úplně první kniha o běhání, kterou jsem kdy četla, byla kniha O čem mluvím, když mluvím o běhání. Haruki Murakami je jeden z mých oblíbených spisovatelů, jeho Norské dřevo a Kafka na pobřeží jsou knihy, které bych mohla číst pořád dokola. Když jsme s Lukášem začínali před pár lety běhat, koupila jsem mu ji k narozeninám (a klasicky rychle přečetla, než jsem mu ji dala :D) a od té doby ji čteme tak nějak na střídačku. Když je chuť si něco takového přečíst a nebo taky když dochází chuť k běhu. Haruki v knize popisuje co ho k běhu přivedlo, ale je to tak trochu i jeho životopis. Popisuje jak se dostal ke psaní knih, čím se živil předtím a co mu běhání dalo. V knize nikomu běhání nenutí a to se mi líbí. Určitě doporučuji všem běžcům a jak se píše v doslovu knihy, ideální čtěnář této knihy by měl být běžec, spisovatel a Harukiho obdivovatel. Pokud jste jen jedno z toho, nemůžu zaručit, že se vám kniha bude líbit, ale za vyzkoušení to stojí :-)

Haruki Murakami: O čem mluvím, když mluvím o běhání
Před pár měsíci jsem si koupila knihu od Scotta Jurka Jez a běhej. Pokud jste četli asi nejznámější běžeckou knihu Zrozeni k běhu, tak Scotta určitě znáte, byl jednou z hlavních postav. V této knize Scott popisuje svou cestu k ultramaratonům a také svůj přístup k veganství. Líbí se mi, že jsou v knize přímo Scottovi veganské recepty a musím říct, že jsou opravdu lákavé. Některé ingredience jsou u nás samozřejmě těžko k sehnání, ale Scott se snaží vždy navrhnout levnější nebo dostupnější alternativu. Pro vegany určitě výborná inspirace. Při některých popisech Scottových zážitku na ultramaratonech se mi až tajil dech. Nevěřila bych, čeho je lidské tělo schopné. Hodně mě zaujala zmínka o ženě, která běžela ultramaraton hned po skončení šestinedělí. Na každé občerstvovací stanici nakojila své dítě a běžela dál. A ultramaraton uběhla úspěšně. Já jsem byla ráda, že si v devět večer odhopsám Jillian a padnu do postele, takže toto je pro mě nepředstavitelné. Doporučuji všem, začátečníkům i zkušenějším běžcům.

Scott Jurek: Jez a běhej

Já se chystám na tuhle "podzimní" granolu :-)


Tuto knihu naopak doporučuji hlavně věčným začátečnicím - ženám, jak už název vypovídá. Kniha Když běhá žena je napsána pro ženy, které běh láká, ale nevěří si a také pro ženy, které už ho někdy zkusily a řekly si, že nikdy víc. Autorka čtivou formou popisuje klasickou chybu začátečníků, kteří přepálí první běh a je jim na umření. Radí jak na to, aby jste si běh zamilovaly. Některé pasáže (například ta o traumatu z nákupu bot nebo sportovní podprsenky) jsou pro mě osobně trošku přehnané, ale je to možná i tím, že moje začátky byly ve znamení "oblíkám starý tepláky a mikinu a jdu". Běžeckou výbavu jsem si začala pořizovat až když jsem si byla jistá, že u běhu zůstanu. Každopádně některé z vás se v tom určitě najdou. Já s podprsenkou problém nemám, protože do ní moc nemám co dát :D V knize je popsána autorčina cesta k maratonu, ale také krize, kterou má občas každý běžec. Proč vlastně běhám? A proč v tom pokračovat? Podle mého názoru by neměla ve vaší knihovničce chybět.

Z nebežeckých knih moc doporučuji knihy od Petry Soukupové, jsou čtivé a mají silný příběh. Já mám nejradši tyto tři - Marta v roce vetřelceZmizet a K moři.Četli jste některou z těchto knih? Pokud ano, líbily se vám? A co momentálně čtete vy? Dejte mi určitě vědět :-)

Aneta

SHARE:

8 komentářů

 1. Já také moc ráda čtu a na Norské dřevo se chystám :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak dej potom vědět, jak se Ti líbilo :-)

   Vymazat
 2. Murakamiho som začala čítať práve uvedenou O čem mluvím, když mluvím o běhání a musím povedať, že knihu som vôbec nedočítala a prišla mi neuveriteľne nudná a nič mi nedala. :/ Preto som sa ešte neodhodlala začať s nejakou jeho inou knihou. Našťastie mám kníh na čítanie neúrekom. Zrovna teraz mi v košíku na kosmase leži Coelhova Nevera a Grace - Kněžna Monacká. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono s tím Murakamim je to těžký, buď ho miluješ nebo Ti nesedne :-) a Scotta jsi četla? Coelho je taky můj oblíbenec. Veronika se rozhodla zemřít čtu taky pořád dokola. A co je neúrekom? :-) na Slovensku jsem jednu dobu bydlela, byla jsem malá a mluvila jsem plynule, ale teď už mi v té hlavě skoro nic nezbylo :D

   Vymazat
 3. Jojo, s Murakamim je to těžký. Já moc nemusím jeho "normální" knihy, ale "O čem mluvím, když mluvím o běhání", je pro mě jedna z nej běžeckých knih.
  Nevím proč, nedokážu to vysvětlit, ale dost věcí mě v ní oslovilo.

  A Soukupovou mám taky moc rád ... těším se na pohádkovou knihu, která ji teď vyšla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zrovna dneska vychází, to jsem ani nevěděla, díky za tip! :)

   Vymazat
 4. Ahojky, dnes jsem narazila na tvůj blog a je bezva. Tvá proměna je skvěláááá! Zrovna jsem ve fázi kdy ze sebe chci setřást nějaké to kg, tak je fajn kouknout na někoho kdo už to má za sebou :o) Budu se těšit na další příspěvky.
  M.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře! :-)

© RUN HEART. All rights reserved.
Blogger Templates by pipdig