čtvrtek 23. října 2014

5 důvodů, proč běhat v zimě
1. Nikde nikdo!
Čím víc je venku škaredě, tím méně lidí na cyklostezce potkávám a to se mi líbí! V létě jsem i párkrát musela měnit trasu kvůli těm sportuchtivým davům, takže tohle je pro mě ideální stav. A taky nikdo nevidí, jak funím a jsem zpocená a nebo jak si zpívám :D (jo, já vím, že na mě nikdo není zvědavej :D)

2. Lépe se dýchá
Není nad pročištěný vzduch a ten je v létě málokdy. Mně osobně vyhovuje tahle "syrovina", teplota tak akorát a když při posledních kilometrech začne trošku mrholit, jsem spokojená.

3. Imunita
Věřte mi, sport, a teď konkrétně běh, je pro vaše zdraví prospěšný. Spoustu lidí mi říká, že jsem blázen, protože běhám v tomto počasí a že budu nemocná. A taky, že jsem blázen, protože vůbec běhám, že si zničím klouby...tahle hláška je nesmrtelná a stejně tak jak je častá, je i nesmyslná. Ti, kteří sedí celé dny v práci u počítače a sport je jim cizí, si ničí zdraví. Běhat v tomto počasí vám posílí imunitu a nebudete pak hákliví na jedno malé ofouknutí, které hned odležíte s rýmou nebo angínou. A běhat obecně vám posílí celé tělo a také mysl...

4. Dobrá nálada
Plynule se přesouváme od bodu 3, protože zdraví a dobrá nálada spolu úzce souvisí a běhání zařídí, že bude oboje v perfektním stavu. Když jste nemocní, máte špatnou naládu a je vám zle. Když jste věčný pesimista a máte pořád šnáladu pod psa a stres, snáze onemocníte. Když budete běhat, endorfiny zařídí, že vaše mysl bude čistá (jsem jogín! :D) a vy budete veselí a pozitivní. Tím se lépe ubráníte lecjakému bacilovi dacanovi :-) No a když na vás nahodou poleze nějaká ta podzimní deprese, obujete tenisky a za hodinu vám bude líp. Slibuju :-)

5. #sexytělo
Nebudeme si nic nalhávat, běháme a sportujeme nejen kvůli zdraví, ale taky kvůli tomu, abychom si mohli dát bez výčitek kokino nebo uzené koleno a nebo kačenu se zelím. A abychom vypadali pořád dobře a oblékli džíny a měli hezkej zadek a nohy jako laňka. Budou Vánoce a všude kolem spousta dobrot, my si to můžeme užít se vším všudy a nemusíme počítat kolik vanilkových rohlíčků spořádáme (u mě to ani spočítat nejde, jak je to rychlý :D), PROTOŽE běháme celou sezónu a tudíž si to můžeme dovolit. Navíc při běhání v zimě má vaše tělo vyšší energetické nároky, což znamená vyšší výdej a rychlejší hubnutí :-)

A pár tipů ode mě...
Nezapomeňte na správné oblečení. Teď na podzim ještě termoprádlo není třeba, ale s prvními mrazy si ho určitě oblečte! Svrchní vrstva by měla být nepromokavá. Doporučuji také čepici a rukavice. A pokud máte kompresní podkolenky, v zimě je využijete nejvíc. Udrží teplotu lýtek a achillovek.
Pokud běháte potmě, tak si určitě nasaďte čelovku a neopomínejte reflexní prvky!
Namažte se! Před výběhem si opláchněte obličej studenou vodou, osušte a namažte na něj vrstvu hodně mastného krému. Já doporučuji TUTO Niveu pro děti. Vyrábí se i speciální krémy proti mrazu a pro běžce, ale tato dětská Nivea je výborně nahradí a vydrží věčnost. Na rty doporučuji balzám určený na hory, v této zimě rty popraskají hned a vyléčit je, to je běh na dlouhou trať.


V zimě zkuste vyměnit cyklostezku nebo upravené chodníky za terén. Hrozí zde menší riziko upadnutí. Já běhám celý rok na cyklostezce, ale když je námraza, tak jdu raději na polňačku, i když občas moje kotníky trpí.
Ihned po doběhu svlékněte mokré oblečení a doplňte tekutiny. Pak už přichází odměna - teplá sprcha :-)

A co vy? Běháte celý rok? Nebo v zimě vyměníte přirodu za fitko?

Aneta
SHARE:

8 komentářů

 1. Monika Lamačová24. října 2014 22:31

  Sice jsem zatím běžec začátečník a měla jsem zato, že s běháním venku jsem pro letošek hotová, se teď se chytám za nos. Když to čtu, musím souhlasit..takže výmluvy stranou a jdu do toho. Díky Ani:o)

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za tipy! Já jsem zmrzlík, termoprádlo si beru už dnes (co budu dělat v zimě v minus teplotách?), ale tak jsem po nemoci :-D
  A díky za plusy zimy, protože ty jsou třeba. V zimě je totiž hromada snadných výmluv, proč nevyběhnout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono výmluvy se najdou vždycky, ale v zimě obzvlášť! :) tak ať to běhá zmrzlino :)

   Vymazat
 3. Běhám celý rok, když běhám tak přece pořád ale nejvíc v zimě. Proč? Vždyť jsi to tak pěkně popsala a navíc nemám ráda horko. Teď můžu běhat kdykoliv během dne což v létě nejde, proto ty zimní kilometry navíc. Hana.

  OdpovědětVymazat
 4. Díky moc. Běžecké oblečení jsem zazimovala v momentě, kdy jsem vyndala zimní kabát, ale Tvůj článek mě tak nakopl, že jsem od jeho zveřejnění byla běhat už 5x a pokaždé to bylo super!
  Teď by to chtělo ještě nějaké plusy k rannímu běhu, protože tma mě do botasek nijak výrazně neláká. Na druhou stranu mě ale ani botasky nelákají z postele :D

  OdpovědětVymazat
 5. For safety purposes, high visibility colors and reflective stripes are going to make you far more visible.Safety vest

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře! :-)

© RUN HEART. All rights reserved.
Blogger Templates by pipdig